Druh: Hei Cha
Země: Čína
Oblast: Hunan
Sklizeň: 2009, Produkce: 20. září 2009
Výrobce: Xinhua Tea Factory
Prodejce: SLAVNÉ ČAJE ČÍNY
Tagy: Roky 2005 až 2010 , Příprava čaje
Popis:
Výslovnost: Sin-Chua Čchü Ťiang Pao Pchien.
Qu Jiang Bao Pian je samostatným druhem tmavých čajů (Hei Cha) z provincie Hunan. Jedná se o čaj s velmi dlouhou historií, která sahá až do období dynastie Song. Za panování dynastie Tang se jednalo o jeden z nejznámějších čajů.
Postupem doby však popularita čaje ustoupila a málem došlo k zapomenutí výroby. Naštěstí současní odborníci dohledali potřebné informace ve starých záznamech, navštívili místa původu čaje a optali se zdejších lidí. Díky tomu mohli znovu začít vyrábět tento zajímavý a lahodný čaj.
Qu Jiang Bao Pian pochází z oblasti Xinhua (prov. Hunan) v okrsku Fengjiazhen. Dle starých záznamů se oblast údajně jmenuje podle rodiny Feng, která zde v minulosti žila.
Čaj je pěstován a sklízen v celé oblasti a to především ve vesničkách Shuang Lin, Shuang Tuan a Fengjia. Zdejší úbočí nad řekou Qu Jiang sahají až do výšky 1000 m n. m. Úbočí jsou pokryty čajovými plantážemi, které se střídají s hustými lesy.
Pro finální zpracování se čaj vozí do nedalekého města Xinhua, kde sídlí Xinhua Tea Factory. Zpracování čaje probíhá speciálními postupy, které zahrnují mimo jiné dvojí napařování a dvojí „studenou“ fermentaci. Tento způsob zpracování dokonale zbaví čaj nepříjemné fermentované vůně a trpké příchutě.
„Qu Jiang Bao Pian vypadá jako mince, má barvu železa a je velmi aromatický.“
MaoWenXi, 毛文锡 (Tang a Wu-dai), "茶谱" (Tea Reference Book)
Charakteristika:
List je silně lisovaný do podoby čínských mincí (Bao Pian) barvy starého železa. Jedná se o druhou nejvyšší kvalitu, jež tato továrna produkuje. Po zalití dává matný nálev oranžové barvy se silnou medově sladkou vůní. V chuti překvapivě jemný bez známek zemitosti či stop po fermentaci. V chuti dále nalézáme sladké tóny, které se prolínají s lehkou svíravostí a nepatrnou hořkostí na pozadí.
Příprava:
Níže uvádíme jednoduchou (klasickou) metodu přípravy čaje. Někdy též nazývanou „Metoda dvou konviček“.
Tip: druhou konvičku můžeme nahradit džbánkem
Do připravených šálků a 1. konvičky vlijeme horkou vodu, abychom si nádobí patřičně nahřáli. Vodu vylijeme do připravené nádoby (2. konvička, džbánek), do zahřáté (prázdné) 1. konývky vložíme 1 ks mince (zhruba na objem 300 ml). Zalijeme vroucí vodou (teplota 99°C). Louhujeme přibližně 60 sekund a sléváme do nalévací konývky. Poté již můžeme čaj servírovat do předehřátých šálků. Takto můžeme připravit čtyři a více lahodných nálevů. Přičemž teplota a čas louhování se úměrně prodlužuje.